Praktykach zawodowe - Bogatynia Mobilna Zawodowo VII
W bieżącym roku szkolnym szesnastu uczniów klas trzecich wzięło udział w miesięcznych praktykach zawodowych realizowanych w ramach projektu Bogatynia Mobilna Zawodowo VII, finansowanego ze środków programu Erasmus +.
Wyjazdy odbyły się do Hiszpanii i na Maltę dla uczniów kształcących się w zawodach: technik informatyk, technik mechatronik oraz technik hotelarstwa.
Uczniowie przez cztery tygodnie zdobywali doświadczenie zawodowe w zagranicznych firmach, doskonaląc również kompetencje językowe a także ucząc się samodzielności. Pobyt w obcym kraju nawet przez krótki okres, uczy odpowiedzialności i radzenia sobie w nowych sytuacjach.
Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej i Święta Narodowego Trzeciego Maja
Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele i Uczniowie dolnośląskich szkół i placówek oświatowych, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto ustanowione przez Sejm na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku.
To święto ma na celu uczczenie symboli narodowych, w tym w szczególności polskiej flagi, a także przywołanie najważniejszych momentów w historii naszej ojczyzny i narodowej tradycji.
Dzień Flagi jest również znakomitą okazją do propagowania informacji i rozmowy o polskich symbolach narodowych. W przededniu obchodzonej świątecznie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzień 2 maja stanowi doskonały moment do wywieszania flagi państwowej.
Rekrutacja do projektu „Kariera zawodowców w naszych rękach”
Uczniowie, którzy chcą uczestniczyć w projekcie, pobierają formularz rekrutacyjny, wypełniają go oraz przekazują do sekretariatu. Termin składania dokumentów upływa dnia 15 kwietnia o godz. 15.00. Komisja rekrutacyjna oceni złożone dokumenty i wywiesi informację o zakwalifikowaniu się uczniów do udziału w projekcie (udział w szkoleniach, warsztatach, kursach oraz innych formach wsparcia) oraz możliwości odbycia stażu uczniowskiego.
Korrida Ortograficzna w ZSZ w Bogatyni, czyli „walka z bykami”
Od października 2023 r. do lutego 2024 r. odbywał się konkurs ortograficzny, podczas którego uczniowie sprawdzali swoje umiejętności ortograficzne i interpunkcyjne. Ochotnicy „stanęli na arenie”, by walczyć o tytuł Mistrza Ortografii naszej szkoły. Po czterech etapach wyłoniliśmy zwycięzców.
Szkolną MISTRZYNIĄ ORTOGRAFII ZOSTAJE: Wiktoria Giza z klasy 3TiM.
I wicemistrzem: Maciej Wapniarczuk – uczeń klasy 5HM.
II wicemistrzynią: Paulina Jakubaszek z 3TH.
Kolejni, najbardziej wytrwali uczestnicy, uplasowali się na miejscach:
4. Zuzanna Lentner
5. Julia Zabłotna
6. Wiktoria Hartwig
7. Aleksandra Dorniak, Bartosz Puła
8. Oliwia Danilecka
9. Kornelia Lech, Adam Wójcikiewicz
10. Jakub Bober
11. Aleksandra Benc, Kacper Dąbrowski
12. Hanna Gorczyca
13. Agata Berencz
14. Anna Młynarska
15. Aneta Urban
Gratulujemy wszystkim „toreadorom”, którzy „wzięli (niejednego) byka za rogi” i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji w przyszłym roku szkolnym.
Nabór wniosków w konkursie „Endeavour”
Szanowni Państwo Dyrektorzy, trwa nabór wniosków w konkursie „Endeavour” organizowanym przez Polską Agencję Kosmiczną i Targi Kielce S.A. Inicjatywa otwiera przed polskimi uczniami szansę na udział w tygodniowym szkoleniu w renomowanym Centrum Kosmicznym i Rakietowym w Stanach Zjednoczonych. Zajęcia będą odbywały się w lipcu 2024 r. Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do 30 listopada br. Organizator pokryje wszystkie koszty związane z dojazdem, pobytem i praktycznymi zajęciami w ośrodku. Konkurs jest skierowany do uczniów w wieku 15-18 lat. Jego celem jest rozbudzenie wśród młodych ludzi zainteresowania naukami ścisłymi, wskazanie na interdyscyplinarność branży kosmicznej oraz zachęcenie do podjęcia pracy w polskim sektorze kosmicznym. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu maksymalnie 2-minutowego filmu, w którym uczeń przedstawi przedmiot swoich badań, problem naukowy, prowadzony projekt lub obszar zainteresowań. Szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie oraz w materiałach dołączonych do wiadomości. Z wyrazami szacunku |
Biuro Ministra |
Załączniki: |
Wycieczka w ramach programu Poznaj Polskę
W dniach 28.09 – 01.10 Odbyła się wycieczka w ramach programu Poznaj Polskę. Uczniowie technikum w Zespole Szkół Zawodowych udali się do Krakowa i okolic. Pierwszego dnia odwiedzili nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau – miejsce zagłady głównie Żydów i Polaków. Dzień zakończyliśmy wizytą w Muzeum kościuszkowskim i wspinaczką na Kopiec Kościuszki skąd rozpościerał się niesamowity widok na królewskie miasto. Drugiego dnia Odwiedziliśmy krakowską dzielnicę Kazimierz. Zwiedziliśmy między innymi Starą Synagogę, synagogę Remuh, Izaaka, bożnicę Kupa, cmentarz żydowski – Kirkut, a także plac Wolnica, oba ufundowane przez króla Kazimierza Wielkiego, oraz kościół św Michała Archanioła i Stanisława na Skałce. Na koniec dzięki uprzejmości i gościnności Muzeum Geologicznego PAN odbyliśmy spacer geologiczny po Krakowie, wzięliśmy udział w wykładzie na temat zmian klimatycznych i uczestniczyliśmy w ukazaniu tajemnic Trójkąta Bermudzkiego
Trzeci dzień rozpoczęliśmy od Muzeum Książąt Czartoryskich i odwiedziliśmy Damę z gronostajem Leonarda Da Vinci . Następnie zwiedziliśmy historyczny zespół miasta – Bramę Floriańską, Barbakan, Sukiennice i Kościół Mariacki. Następ nie udaliśmy się na Wawel, gdzie dane nam było zobaczyć komnaty królewskie, podziemia z grobami wielkich Polaków oraz wspięliśmy się na wieżę aby dotknąć serca Dzwonu Zygmunta. Dzień ten zakończyliśmy odwiedzinami w grocie smoka wawelskiego. Ostatni dzień to wyprawa do królowej polskich kopalni soli - Wieliczki. Wraz z panią przewodnik zwiedziliśmy miejsce, w którym dzieje Ziemi nieustannie splatają się z historią człowieka. To także bezcenny zabytek przyrody i techniki, umieszczony w 1978 roku, jako jedno z pierwszych dwunastu miejsc i obiektów na świecie, na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.